שיטות החלקת בטון

עבודת בטון

עבודת בטון

בטון ידוע כחומר בנייה רב תכליתי שמשמש ברחבי העולם למספר עצום של יישומים מסחריים, למגורים ויישומים תעשייתיים.

הבטון נושא את כוחו מבפנים, אבל היופי שלו נגלה במלוא הדרו מבחוץ: המראה החיצוני הזה יכול להשתנות באמצעות שימוש בחומרים וטכניקות שונות, שתיכף נדבר עליהן.

גימור בטון

הסוג הבסיסי ביותר של החלקת בטון הוא משטח חלק שנוצר באמצעות שימוש בציוד וחומרים מיוחדים. עם יציקת הבטון, תהליך הגימור מתבצע על מנת ליישר ולהחליק את פני משטח הבטון, להסרת עודפי בטון ומילוי סדקים וחומרים עד להשגת מראה מבהיק, חלק ובעיקר ללא קווים של מרצפות.

לאחר יציקת הבטון, מכונות מיוחדות מחליקות את פני השטח של הבטון, והתוצאה היא משטחים מסחריים, תעשייתיים או ביתיים שמגדילים את המרחב.

עיבוד קצוות הבטון מתבצע כדי לספק קצוות מעוגלים או משופעים על הבטון המוגמר, כמו גם ליצירת גבולות במקומות הנדרשים על מנת לסייע בהפחתת האפשרות להיווצרות סדקים. ציוד מיוחד משמש לביצוע משימה זו, בפעולה שדורשת מיומנות גבוהה לשליטה בתוצאה הסופית.

ואז מגיע שלב ההחלקה

כדי ליצור משטח עמיד ומבהיק של החלקת בטון, מתבצעת פעולת גימור עם החלקת פני השטח של הבטון על מנת ליצור רכסים קטנים שמאפשרים לשלוט על מתיחת ופרישת הבטון, במיוחד כאשר המשטח רטוב.

משטחי בטון ללא גימור סופי נוטים להיות חלקלקים ומסוכנים אם נשארים עודפי נוזלים על פני השטח.

מרקם הבטון

מלבד השלבים השונים של פעולת הגימור, יש עוד נקודה שחשוב להקפיד עליה, כדי להשיג יצירת מרקמים על פני השטח של הבטון.

גימור חשוף נוצר על ידי שטיפת השכבה העליונה של הבטון והרחקתה מעל פני השטח, לחשיפת הקצוות של האבן הטבעית שמהווה חלק מהרכיבים של הבטון. מצב זה מספק רמת גימור אטרקטיבית והחלקה עמידה.

וזה לא הכול. בנוסף לשימוש בחומרי הבטון הרגילים, כמו למשל מלט, חול, חצץ ומים, ניתן להוסיף חומרים נוספים לתערובת על מנת לספק גימור חשוף במראה ייחודי. כך, למשל, אפשר להוסיף לתערובת המלט קוורץ מוזהב, אבן גיר, בזלת שחורה או בגוון אפור כהה, גרניט אדום או כחול ואפילו צדפים או זכוכית צבעונית.

חותמת בטון

שיטה נוספת של מרקם חלק היא להשתמש בחותמת בטון. בגישה זו, ניתן לסיים תהליך החלקת בטון עם עיצובים משובצים, אשר ממוקמים על הבטון בזמן שהוא עדיין לח. העיצובים יכולים לכלול לבנים, אבן או דפוסים דקורטיביים אחרים על מנת לספק את המראה הרצוי.

בחלק מהמקרים, אפשר לחקות חומרי בניין אחרים, אבל המטרה היא לשמור על החוזק והעמידות של הבטון. לאחר הסרת תבניות הדפוסים, אפשר לצבוע את משטח הבטון.

בשורה התחתונה, אם הגימור לא מבוצע במקצועיות, לא תתקבל התוצאה המרהיבה המבוקשת

המפתח להשגת משטח מבהיק של החלקת בטון, במיוחד כשמשתמשים בתוספים שונים, הוא להימנע מחומרים שמכילים ברזל, אשר עשויים להכתים את הבטון.

ועוד משהו. חשוב לספק חותמת גימור באיכות גבוהה לאחר החלקת הבטון, על מנת להגן על פני השטח.

 
גלילה לראש העמוד