תאודוליט

בניה בראש העין

כן כן, קראתם נכון! תאודוליט. לא, אנחנו לא מדברים על איזו מחלה חשוכת מרפא וגם לא על אל חדש שהתגלה במיתולוגיה היוונית. תיאודוליט הוא מכשיר מדידה מתקדם ומצוין שכל מתכנן ומהנדס צריכים להשתמש בו.

תאודוליט – קווים לדמותו

מכשיר התאודוליט משתייך למשפחת מכשירי המדידה ומשמש למדידה של זוויות, בעיקר לזווית המצויה בין קו הראייה לבין המישור האופקי, כמו גם בין שני קווי ראייה שיוצאים מן אותה הנקודה. במילים פשוטות יותר, התאודוליט הוא למעשה מכשיר שמודד זוויות.

רכיבי התאודוליט

התאודוליט בנוי ממשקפת שנעה על שני צירים: ציר אנכי וציר אופקי. שני הצירים מאפשרים לתאודוליט לנוע באופן בו הזווית המתקבלת (על ידי שנתות = סימון כלי מדידה) היא הזווית של המשקפת ביחס לזווית שהוגדרה כנקודת המוצא. התאודוליט עצמו עשוי מפלסטיק איכותי או לחילופין ממתכת.

שימוש עבור אנשי מקצוע

בתאודוליט ישתמשו לרוב אנשי מקצוע העוסקים במדידה, כחלק מנהלי בטיחות ובקרה שמלווים את שלבי התכנון של אתרי בנייה ומיזמים הנדסיים על שלל סוגיהם. בנוסף, משמש התאודוליט גם למדידה של רשתות טריאנגולציה (רשת של נקודות שמתפרשות על הקרקע) ומיפוי.

אופן שימוש – זווית אנכית

התאודוליט ימוקם על חצובה שתהיה ממורכזת, לרוב פעולת המרכוז תיערך באמצעות מכשיר פלס שמורכב על התאודוליט, פעולה שתסתיים רק שהשנתות יצביעו על אפס. מדידה של זווית אנכית מתבצעת באמצעות כיוונון המשקפת אל יעד מסוים וכיוונון השנתות מחדש על פי הזווית שמתקיימת בין קו הראייה והמטרה לבין המישור האנכי.

אופן שימוש – זווית אופקית

על מנת למדוד זווית אופקית, נכוון את משקפת התאודוליט כך שתפנה אל עבר יעד מסוים שהגדרנו מבעוד מועד. כעת, הזווית האופקית היא זו שתופיע על השנתות. השלב הבא יהיה להעביר את המשקפת אל היעד הבא. ההפרש בין שני היעדים הוא למעשה ההפרש בין שני הערכים של הזוויות האופקיות שנמדדו, על כן התוצאה היא הזווית האופקית.

סוגי התאודוליט

כיום, ישנם מכשירים משוכללים ומתקדמים יותר מאשר בעבר. במכשירי התאודוליט החדישים ניתן למצוא קרן לייזר שמביאה לרמות דיוק ומקצועיות שטרם נראו בעולם כלי המדידה. בנוסף, ישנם מכשירי תאודוליט בעלי מסכי LCD יוקרתיים ומכשירים עמידים בפני אבק, מים וכדומה.

מחיר התאודוליט

קנייה של תאודוליט היא לא עניין של מה בכך. ללא ספק, מדובר בהוצאה לא קטנה. אך מפני שאנחנו מדברים על חיי אדם, לא נרצה להתפשר אלא לרכוש את התאודוליט האיכותי ביותר. המחירים מתחילים בטווח של 8000 ש״ח ומגיעים עד לסביבות של 12,000 ש״ח.

ועכשיו, לעבודה!

התאודוליט משמש כל מהנדס ואדריכל מביני עניין. אין מכשיר טוב יותר ממנו מבחינה של ערכים אלקטרוניים ואופטיים על מנת לבדוק ולמדוד מבנים. תוצאות התאודוליט הן ללא ספק באופן מוכח האיכותיות והמדויקות ביותר שאפשר למצוא היום בשוק הבנייה וההנדסה.

 
גלילה לראש העמוד