5 דברים שלא ידעתם על שיקום בטון

קיר בטון שצריך שיקום בטון

בשנים האחרונות בטון הפך לחומר מבוקש ביותר המאפשר קבלת מראה יפה במיוחד. ישנם מקרים בהם הבטון נשחק ונדרשת עבודה של שיקום בטון הבאה לידי ביטוי בשדרוג הבטון הישן בחדש באמצעות שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים.

טרם התחלת השיקום יש לבצע אבחון של השטח

טרם התחלת עבודת השיקום חשוב מאד לבצע אבחון של השטח – ישנם משטחי בטון ישנים המכוסים בשכבת הגנה חזקה האמורה להגן מפני מצב של שחיקה לכן יש לבצע ליטוש טרם הצביעה. יתרה מכך, שטיפה מקדימה באמצעות לחץ מים גבוה על פני השטח תסייע לחשוף אזורים פגועים.

הליך  שיקום רצפה מתחיל כאשר מתגלות בעיות במבנה ועמודי הבטון. כאשר מבחינים בעמודים מתפוררים  מדובר במצב שאינו תקין ומחייב שיקום. במקרה של רטיבות, המים עשויים להגיע לברזלים והתוצאה אינה נעימה למראה.  כאשר הבעיות הנ"ל מופיעות חשוב ביותר לא לדחות את הטיפול בהן ולהזעיק אנשי מקצוע מומחים בתחום אשר יבצעו פעולת שיקום יסודית.  תקן 1887 מגדיר בצורה מפורשת את הפעולות אשר יש לבצע במהלך שיקום הבטון הכולל את איתור הכשל ומציאת הפתרון המתאים ביותר לשיקום.   

על מנת לקבל תמונת מצב מקיפה יש להיעזר באבחנה של מהנדס מומחה בעל הכשרה מתאימה בפעולת שיקום בטון. אותה הערכה מטרתה לספק את המידע אודות הכשלים השונים תוך התייחסות להיסטוריה של המבנה וכן תנאי השימוש במבנה.

מה כוללת פעולת השיקום

תיקוני בטון : פעולת השיקום כוללת גם תיקוני בטון כגון סדקים ברצפות בטון הניתן לתקנם באמצעות תערובת ייחודית . טרם התיקון יש להסיר את השבר ולהקפיד על ניקיון יסודי. חשוב מאד לעשות שימוש בשואב אבק על מנת להסיר את כל שאריות הלכלוך. יתרה מכך, ניתן להכין תערובת ייחודית הכוללת אבקה עם מים.  

הזרקת בטון: את הסדקים והשברים ניתן לתקן באמצעות  חומר מיוחד כגון אפוקסי המוזרק לתוך הסדק ויוצר חוזק המגן על הבטון מפני נזק. במידה ומדובר בסדק צר מדי, הרי ניתן לקדוח ולהרחיבו על מנת לאפשר לחומר להגיע פנימה.

עיצוב מחדש: במקרה של שיקום, יש להעניק טיפול לשטח כולו על מנת שלא יהיה ניתן להבחין בסדקים השונים.

שימוש בחומרים איכותיים יבטיח עבודה מקצועית

לצורך עבודת שיקום בטון יש לגייס את החברה הטובה  ביותר. בשל העובדה כי עבודת השיקום עשויה לשפר את אורח החיים של הדיירים בבניין אין להתפשר על חברה מקצועית.

חברה בתחום תעסיק את טובי אנשי המקצוע  אשר יעסקו בשיקום המבנה באמצעות שימוש בחומרים מתקדמים ואיכותיים.  תקן 1887 מגדיר את החומרים אשר יש לעשות בהם שימוש בהתאם לפרמטרים שונים כמו למשל עמידות וחוזק הידבקות.

חיפוי רצפה באמצעות חומרים איכותיים תבטיח עבודה איכותית.  שימוש בחומרים כדוגמת יריעות סיבי פחמן המיועדת לשיקום יאפשרו ביצוע עבודה מקצועית. באמצעות הדבקה של דבק אפוקסי ניתן ליישם את היריעות בצורה קלה.  

 
גלילה לראש העמוד